Maryjne Rekolekcje dla Rodzin

1. Tygodniowe rekolekcje dla rodzin w duchu Rycerstwa Niepokalanej.
  2. Miejsce i terminy

Od 2014 r. miejscem 6-dniowych rekolekcji dla rodzin jest Ośrodek Formacyjny Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie Lasku.

Z rekolekcjami związana jest Rodzinna Olimpiada "na Maxa".

Program dla rodziców i dzieci

Program dla rodziców przygotowuje Fundacja Niepokalanej,
    układane w oparciu o sugestie zgłaszane przez rodziny uczestniczące w rekolekcjach.
    Młodzież i dzieci
    Program dla dzieci i młodzieży realizują Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej oraz młodzież MI z SEN.
    We współpracy z Dawidem Bigajem - animatorem czasu wolnego, Fundacja Niepokalanej organizuje różne konkurencje, gry i konkursy w ramach Rodzinnej Olimpiady "na Maxa".

Promocja i media

Wydawnicwo Niepokalanów
    Ogłoszenia w czasopismach: Rycerz Niepokalanej i Rycerz Młodych
    Radio Niepokalanów
    Sporadyczne audycje o inicjatywach dla rodzin, zajawki spotkań
    Media Niepokalanów
    Ogłoszenia i informacje na stronach internetowych: niepokalanow.pl, mi-polska.pl, maryjni.pl, rodzina.maryjni.pl, rycerzniepokalanej.pl, mama.expert
    Ogłoszenia i informacje na kilku FB fanpageach
    Portale ogłoszeniowe
    Ogłoszenia i informacje na rekolekcje.info
  3. Organizacja

Warsztaty: 2014
    Karol i Aleksandra Wojtynowie przygotowywali warsztat dla rodziców: Od-nowa z Maryją, czyli 12 tajemnic oddanej rodziny
    Warsztaty: 2015
    warsztaty dla kobiet: 7 kluczy do szczęśliwego macierzyństwa oraz warsztaty dla mężczyzn: M.I. - Męska Inicjatywa przygotowane i poprowadzone przez rycerskie małżeństwo Aleksandrę i Karola Wojtynów, s. Teresę Michałek OV przy wsparciu małżeństwa z Bydgoszczy: Justyny i Krzysztofa Kusiów, którzy animowali pracę w grupach.
    Warsztaty: 2016
    Spotkania tematyczne o Bożym miłosierdziu prowadzili organizatorzy, małżeństwo Aleksandra i Karol Wojtynowie oraz Teresa Michałek OV.
    Warsztaty: 2017

Wykłady w formie warsztatów poprowadzili:

o. dr hab. Ignacy Kosmana - franciszkanin

psycholog Katarzyna Straburzyńska

inż. Antoni Zięba

rycerka Zofia Mrozowska - cudownie uzdrowiona z ostrego nowotworu i innych chorób

Goście i świadkowie: 2018
    o. dr Stanisław M. Piętka - prezes narodowy MI
    o. Grzegorz M. Owsianko - koordynator Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej (SEN)
    o. dr Mirosław M. Adaszkiewicz - delegat kustosza niepokalanowskiego sanktuarium
    Wincenty Łaszewski - pisarz i znawca tematyki objawień fatimskich
    świadectwa: Doroty Semenowicz - rycerki Niepokalanej, Anny Bojanowskiej - rycerki u stóp krzyża
    MRdR 2019
    Spotkania dla rodziców prowadzili Artur i Aldona Wiśniewscy z fundacji "TAK dla Rodziny", tworzący też zespół "Moja Rodzina"
    MRdR 2020
    Spotkania prowadzili: Karol i Aleksandra Wojtynowie z Zamościa - inicjatorzy Maryjnych Inicjatyw dla Rodzin; Justyna i Krzysztof Kusiowie z Bydgoszczy - rodzinny terapeuci
    MRdR 2021

Temat rekolekcji: Uczynił tak, jak mu polecił anioł. Rekolekcje ze św. Józefem

Spotkania z zaproszonymi Gośćmi:

Agnieszka i Marek Jaworscy - członkowie parafialnej wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym

Elżbieta i Marek Jarzębowscy - z Ruchu Światło-Życie

Anna i Maciej Świderscy - ze wspólnoty MI w Warszawie Wilanowie

Iwona Krysiak - absolwentka "Kolbianum"

4. Opieka nad dziećmi

Znalezienie opiekunów to najbardziej wymagające i trudne zadanie. Trzeba znaleźć odpowiednie osoby do każdej grupy wiekowej; osoby, które wiedzą czym i jak dziećmi się zająć, podczas gdy rodzice mają swoje zajęcia

Grupa starsza (16-latkowie i starsi)
    zazwyczaj nie potrzebują animatorów, a często sami pomagają zająć się młodszymi dziećmi czy własnym rodzeństwem
    Grupa młodsza (12-16 lat)
    zazwyczaj wystarczy 2-3 animatorów
    Grupa dziecięca (8-12 lat)
    4-6 animatorów
    Grupa przedszkolna (3-8 lat)
    3-4 animatorów
    Grupa niemowlaków
    praktycznie opieka jeden-na-jeden, czasem do 1 niemowlaka potrzeba 2 opiekunów

Kochasz dzieci, masz dużo pomysłów, inicjatyw, cierpliwości i zapału wychowawczego? Zgłoś się jako animator/opiekun. Zapewniamy conajmniej zwrot kosztów podróży.

5. Rekolekcje dla rodzin to swoiste ładowanie "duchowych akumulatorów" (dzięki wspólnym modlitwow, autorskim celebracjom, konferencjom dla rodziców, pogadankom dla dzieci i młodzieży oraz innym); to też wyjątkowy czas na umocnienie i odbudowanie rodzinnych relacji, a także Rodzinnej Olimpiady "na Maxa" z niezwykłymi konkurencjami i prawdziwymi medalami.